Студија Женевског центра о тешком терену
на Балкану
Током недеље 4-9.јул 2021. године, у оквиру Студије коју Женевски међународни центар за хуманитарно разминирање (GICHD) спроводи о тешком терену у противминском деловању и која се фокусира на земље на Балкану, представник GICHD, заједно са представницима Центра за разминирање, имао је прилику да обиђе „тешке терене“ у Србији.
Примарни циљ студије је подршка националним телима у њиховим напорима на решавању проблема загађености експлозивним средствима и враћање земљишта на безбедну и продуктивну употребу на „тешком терену".
Првог дана представник GICHD обишао је проширене пословне капацитета Центра, тј.полигон за обуку деминера и учионицу опремљену великим бројем различитих вежбовних средстава, а потом наредних дана неколико локација на којима је имао прилике да разговара са извођачима радова, као и са представницима локалне самоуправе о њиховом искуствима и очекивањима: Прахово – подводна локација на реци Дунав – потопљени немачки ратни бродови из Другог светског рата, Бујановац - локација пројекта чишћења касетне муниције који је у току, Копаоник – локације на којима је окончано чишћење касетне муниције, Сјеница – локације загађене касетном муницијом и авио бомбама заосталим из бомбардовања 1999. године, Ужице - Аеродром Поникве – локација бомбардована 1999. године, на којој је на једном делу у претходном периоду рађено чишћење касетне муниције, али и даље постоје повшине загађене ЕОР.